A magyar Kupa második elődöntője után a vesztes csapat mestere volt elégedettebb a látottakkal. Mihály Attila joggal lehetett büszke csapata lelkes, bátor játékára és különösen fiatal tanítványai helytállására. Konkoly Csaba felemásként ítélte meg a két félidőt a címvédő szempontjából: az elsőben a támadásban, a másodikban a védekezésben látta jobbnak együttesét.
Mihály Attila, az Alcoa FKC RightPhone vezetőedzője:
„Amit elterveztünk, azt nagyon becsületesen végrehajtották játékosaim. A második félidőben mindenkinek játéklehetőséget adtam, és mind az első, mind a második félórában pályán lévő csapat nagyon tisztességesen helyt állt, jól játszott. Egyrészt úgy gondoltam, hatgólos mínusznál nagy kockázat nincs abban, ha cserélek. Másrészt el fog jönni az az idő is, amikor ezek a játékosok több feladatot fognak kapni, és bízom benne, ugyanúgy meg fogják hálálni a bizalmat, mint ma tették.“
Volt-e olyan cél, hogy tízen belül tartani az eredményt?
„Nem határoztunk meg számszerű, az eredményhez kapcsolódó célt, konkrétan nem is készültünk a Győrre, csak a saját játékunkkal foglalkoztunk egész héten. Nem mondtam senkinek, de én magam úgy számoltam, hogy tízen belül maradni nagyon szép eredmény lenne itt. A holnapi meccsre való építkezés kezdete volt ez a mai meccs, és remélem, holnap látszani fog ennek hatása.“
A Debrecen és a Vác között csak hetesekkel dőlt el a másik mai elődöntő...
„Nagyon érdekes mérkőzés volt, a Debrecen a félidőben már sokkal vezetett, a Vác mégis fordított. Tipikusan olyan találkozó volt, amin a döntetlen a lehető legigazságosabb végeredmény lett volna, de itt a kupában dönteni kellett. Tulajdonképpen mindegy melyikükkel játszunk, mert éremszerzésre csak akkor van esélyünk, ha a lehető legjobbunkat nyújtjuk.“
Nagyon kevés idő van az újabb meccsig. Hogyan lehet újra felpörgetni a csapatot?
„A mai meccsünk azt mutatta, hogy a játékosok élvezik ezt az új helyzetet, egy-két ember kivételével nem vettünk még részt ilyen kupán. Holnap újabb kihívás vár ránk, bízom benne, hogy mindenkiben maradt elég erő fizikálisan és mentálisan is ahhoz, hogy még rátegyünk egy lapáttal.“
Mi lehet sikerre vezető a Vác ellen?
„Ez a fajta hozzáállás mindenképpen. Az a fegyelmezett védekezés kell, amit bemutattunk, és egy kicsit bátrabb és jobb támadójáték. Igazából ennyi a kulcs, jól és lelkesen kell játszanunk! Ma is megbizonyosodhattunk a Vác mentális erejéről, még jelentős előnynél sem lehet megnyugodni ellenük. A bajnokságban néhány hete legyőztük őket; bízom benne, a bronzmeccsen is egy hasonló teljesítményre leszünk ellenük képesek.“
Konkoly Csaba, a Győri Audi ETO vezetőedzője:
Elég álmos győri kezdés után a papírformának megfelelő eredmény született. Mennyire vagy elégedett a látottakkal?
„Így volt, ahogy mondtad a kérdésben. Két ellentétes félidőt láttunk, ráadásul mindkettőben más-más elemmel lehettem elégedetlen. Az első félidőben védekezésben nem működtünk együtt, kettes-hármas kapcsolatok nem működtek, nem foglaltuk el azokat a területeket, amit én kértem. A második félidőben ebben feljavultunk, amivel aztán elbizonytalanítottuk a Fehérvárt, jelentősebb lett a különbség. Utána viszont talán ennek tudatában a támadójátékunk felfogásában akadtak gondok. Nagyon hiányoltam az átlövéseket, szinte alig lőttünk kapura úgy, ami a taktikai célnak megfelelő lett volna. A mi „álmosságunk” és amiatt, hogy nagyon mélyről akartuk fogadni a fehérváriakat, ami kevés volt a nagy lendülettel érkező játékosok ellen, sokáig tudták tartani magukat. A második félidőre viszont fizikálisan is felőröltük az ellenfelet.“
Nehéz helyzetet kellett megoldania Mihály Attilának és csapatának az MK elődöntőjében: egyrészt megkísérelni a bravúrt, illetve minél jobban partiban maradni a Győri Audi ETO ellen; másrészt az erőket úgy beosztani, hogy másnapra is minél több maradjon. Az Alcoa FKC RightPhone minden dícséretet megérdemelve tett eleget ennek a kettős célnak. Bár vereséget szenvedtek, a meccs nagyrészében méltó ellenfelei voltak a házigazdáknak.
Duna Takarék Magyar Kupa elődöntő: Alcoa FKC RightPhone – Győri Audi ETO 26-35 (14-18)
Győr, 1200 néző
Vezette: Pech, Vágvölgyi
FKC: Trimmel, Szikora (kapusok), Trishchuk 8 (3), Zsigmond 5 (1), Azari 2, Horváth 2, Kuhinkó 2, Vincze 2, A. Amorim 1, Bízik 1, Rádl 1, Turcsányi 1, Vashchuk 1, Lelkes, Vezetőedző: Mihály Attila.
- 2-0-ra és 3-2-re még a pályaválasztóként jelölt vendégek vezettek, de ezt követően 8-4-re az ETO húzott el. A 13. és a 19. perc közötti hat percet az ekkor még az első sorával felálló FKC 4-1-re nyerte, és felzárkózott egy gólra (8-9).A győriek ezt követően rögtön újra négyre duzzasztották a különbséget (8-12), és ezt az előnyüket meg is tartották a szünetig.
- Mihály Attila már az első félidő közepétől elkezdte forgatni a csapat, és sikerült is megtalálnia azt a mértéket, mellyel meccsben tartotta lelkesen küzdő csapatát, de a másnapi mérkőzést is szem előtt tartva racionalizálta a kulcsjátékosainak terhelését.
- Az elődöntő egyetlen periódusa a második játékrész első negyedórája volt, amikor alárendelt szerepben kézilabdáztak a fehérváriak. A szünet utáni tízpercet 7-2-re, a negyedórát 11-4-re nyerte a 26 kupamérkőzés óta veretlen Győr (18-29).
- A meccs utolsó 15 percében – immár egy-egy kivételtől eltekintve a fiataljaival felálló – FKC tartotta a különbséget, sőt faragni is tudott rajta. Volt olyan periódus, amikor Trimmel Brigi hálója hat percig érintetlen maradt. A második félidőben Zsigmond Vivien játéka külön említést érdemel: a juniorválogatott átlövő ötször vette be Pálinger Katalin kapuját!
A másik elődöntőn: DVSC-Korvex - Syma-Váci NKSE 28-28 (17-12)
Hétméteresekkel a DVSC jutott a döntőbe; a Vác 13:45-kor az Alcoa FKC RightPhone ellen mérkőzik a bronzéremért.
A Duna Takarék Női Magyar Kupa négyes döntőjének második elődöntőjében eldőlt, hogy ki játssza vasárnap a döntőt a DVSC-vel: a Győri ETO vagy az Alcoa együttese. A házigazda ezúttal sem kegyelmezett ellenfelének
Nehezebben lendült bele a hazai csapat, mint az várható volt, de 3-3-nál utolérte ellenfelét, majd Görbicz vezetésével le is hagyta (13. perc: 4-8). A fehérváriak bátran kézilabdáztak, látszott, hogy teher nélkül küldték őket játszani a pályára. Ennek is volt köszönhető, hogy az ETO nem tudott nagyobb előnyre szert tenni, és rendesen rá volt kényszerítve, hogy minden egyes találatáért alaposan megdolgozzon (26. perc: 11-14). Triscsuk hat, míg Görbicz nyolc góllal brillírozott, félidőben pedig 14-18-ra állt a meccs.
Ahogy a győriek elkezdték komolyabban venni a meccset, és rákényszeríteni a saját játékukat az Alcoára, azonnal tetemesre is nőtt a két csapat közti különbség (38. perc: 15-24). A zöld-fehéreknél a combizomhúzódás miatt nem nevezett Eduarda Amorim helyén a fiatal Kurucz Ivett aktívan lehetőséghez jutott, és gólt is szerzett. A második félidő jó részében pihenő Triscsuk helyett a Székesfehérvárnál Zsigmond Vivien gyártotta a gólokat, Lassan már csak egyetlen győri mezőnyjátékos neve mellett nem szerepelt találat (Hornyák), és ez a helyzet is kis híján változott, ám az 53. percben lőtt kísérletét nem adták meg a játékvezetők a hatos vonalra lépése miatt. Az utolsó hét percre aztán Triscsuk is visszatért a pályára, de sokat már nem tudott segíteni együttesén. Végeredmény: 26-35.
Talán kijelenthető, hogy a hétvégi Magyar Kupa Final Four-ban az Alcoa FKC csapata a legfiatalabb: fiatal játékosok, fiatal edző páros. Ez alkalomból Siti Beáta nyilatkozott honlapunknak, kiemelve, hogy ő azt várja el a csapattól minél több tapasztalatot gyűjtve, pozitív élményekkel hagyják el a pályát szombaton és vasárnap is.
Sportmenü: Milyen célokkal vágtok neki a hétvégi tornának?
Siti Beáta:Bronzérmet szeretnénk nyerni. Nagy öröm számunkra, hogy idáig eljutottunk, hiszen a csapatunk nagyon fiatal, a legtöbben nem szerepeltek még ilyen rangos tornán, úgyhogy mindenféleképpen egy kihívás lesz a két nap. Próbáljuk a csapatot úgy felkészíteni, hogy pozitív kicsengése legyen a játékosok fejében a Magyar Kupának; játékos múltamból tudom, hogy egy sorozatot győztes mérkőzéssel a legjobb lezárni. Ekkor az ember felszabadul, örül, és a folytatásra erőt adhat, adott esetben egy játékos nem ássa tovább magát a mélybe, hanem erőt merít abból, hogy nyert és meg tudta csinálni.
Sportmenü: Ugye nem csak technikai igazgatóként, hanem másodedzőként is segíted a csapat felkészülését. Hogyan tudod mérkőzés közben motiválni a csapatot, adott esetben segíteni nekik?
Siti:Kollégámmal, Mihály Attila vezetőedzővel a technikai és egyéni képzés mellett nagy hangsúlyt fektetünk a „fejekre” is. Ha látjuk valamelyik játékoson, hogy valami nem stimmel, akkor azonnal „kikapjuk”, beszélgetünk vele, megpróbálunk a fejekben is rendet rakni. Ezen kívül pedig próbálom egy mondatban átadni az adott szituációra vonatkozó tudásomat. Én 33 éves voltam, amikor befejeztem a kézilabdát, és azóta nagyon sok minden letisztult a fejemben. Látom, hogy a 20 évesek rohannak, ezeken próbálok nekik segíteni; szólni neki, bíztatni, hogy ne kapjon gólt vagy miért fontos, hogy azzal a támadással, abban a percben lőjünk gólt. A pszichikai terhet szeretném a segítségemmel levenni a lányok válláról.
Sportmenü: Tavasz lévén, nem kerülhető ki a szurkolókat mindig oly’ nagyon foglalkoztató kérdés: igazolás, átigazolás. Mi várható a jövőben?
Siti: Mivel még csak tavasz eleje van a tárgyalások kezdeti stádiumában vagyunk, ezért neveket nem mondhatok még. Természetesen az elsődleges, hogy a mostani társaságot együtt tartsuk, az ő szerződésük esetleges hosszabbítása a legfontosabb, de a sok fiatal mellé mindenképpen szeretnénk igazolni egy rutinos játékost, aki a pályán is megállítja őket, segít nekik mérkőzés közben is.
Szombaton elkezdődik Győrben a női kézilabda Magyar Kupa négyes döntője. Másodszor került be a fehérvári csapat, ám a fináléért a házigazda Győr az ellenfele.
Anno, 2006 április elsején Gödöllőn rendezték a női kézilabda Magyar Kupa döntőjét, ahol a Győri ETO és a fehérvári Cornexi-Alcoa HSB Holding csapott össze egymással. Előtte, a lányok a Vasas elleni győzelmükkel biztosították be a fináléba jutásukat, ahol viszont Siti Bea már nem léphetett pályára. A serleget aztán a Győr vihette haza, hiszen 28-23-ra győzött. Ez viszont csak némi gyógyír lehetett számukra, hiszen a Cornexi 2005-ben óriási meglepetésre elhalászta előlük az EHF-kupát. A múlt után következzék a jelen, hiszen az immár Alcoa FKC RightPhone néven szereplő csapat másodszor jutott be az MK négyes döntőjébe, s újból összecsap a Győrrel, de nem a vasárnapi fináléban, hanem ma 20 órától az elődöntőben. Ami viszont még 2006-ra hajaz : az akkori Rába-parti alakulatának Görbicz, Vérten ésBradeanu, amíg a királyok városa csapatának Triscsuk és Tilinger Pumi ma is tagja. Szóval, ma 16 órától előbb a Vác-Debrecen, majd 20 órától a Győr-FKC harc zajlik majd a döntőbe jutásért.
- Szeretnénk jó eredményt elérni, amit nem biztos, hogy a helyezésben lehet mérni, ám feltett szándékunk: nyomot hagyunk magunk után. Az MK-döntőben való szereplés hangulata Triscsuknak és Tilingernek már megadatott, most a többieket doppingolhatja. A Győr ellen nem mi vagyunk az esélyesek, de a bronzmeccset egyértelműen szeretnénk megnyerni. Elsősorban a saját elvárásunknak kell megfelelnünk. Nemzetközi szereplés? Ez most még sok ismeretlenes egyenlet, nem is szabad számolgatnunk, mert akkor felőrlődünk. Nekünk bokorról bokorra kell ugrálnunk, sok meccset játszanunk és minél több pontot gyűjtenünk - mondta az erős megfázással bajlódó Mihály Attila, az FKC vezetőedzője. Szerencsére csak ő beteg, a lányok egyaránt harcra készek.
Ezen a hétvégén Győrben kerül sor a Duna Takarék Női Magyar Kupa négyes döntőjére. Az esemény rangját emeli, hogy az érintett csapatok egyaránt a bajnoki alapszakasz élmezőnyében, az első öt között végeztek. Érdekesség, hogy a tavalyi résztvevők közül egyedül a címvédő győriek jutottak be az elődöntőbe. A DVSC utoljára két éve, a fehérváriak 2006-ban, míg a váciak 2005-ben verekedték be magukat a négy közé.
A hétvégén 52. alkalommal talál gazdára a női kézilabda Magyar Kupa. Az Alcoa FKC RightPhone a szombati elődöntőben az elmúlt hat kiírás győztesével, a legutóbbi 26 kupameccsüket megnyerő Győri Audi ETO-val mérkőzik. Szinte pontosan öt éve, a gödöllői döntőben találkozott egymással utoljára MK-mérkőzésen a két csapat…
A női magyar kupa rövid története
A Magyar Kézilabda Szövetség az első kupasorozatot 1951-ben rendezte meg a bajnoksággal párhuzamosan; a legjobbnak akkor a Vörös Lobogó bizonyult. Az első 12 évben mindössze négy kiírás volt, 1963 óta viszont – két szezont leszámítva – évről évre folyamatosan avatnak kupagyőztest.
A két legeredményesebb csapat a Ferencváros és a Vasas: mindketten 11-11 győzelmet arattak; hatszor (az elmúlt hat évben) emelhette a magasba a győztesnek járó trófeát a Győri ETO, míg ötször-ötször a Dunaferr és a Debrecen kapitánya. 1978. és 1984. között a Vasas megszakítás nélkül hétszer nyerte meg az akkor még Magyar Népköztársasági Kupát – a Győri ETO idén beállíthatja ezt a csúcsot.
A Magyar Kupa legutóbbi tíz döntőjének eredménye
2000/01: Herz-FTC – DVSC-Valdor 27-18
2001/02: Dunaferr SE – Győri Graboplast ETO 28-26
2002/03: Herz-FTC – Dunaferr NK 31-25
2003/04: Dunaferr NK – Győri Graboplast ETO 33-27
2004/05: Győri Graboplast ETO – Dunaferr NK 26-24
2005/06: Győri Graboplast ETO – Cornexi-Alcoa 28-23
2006/07: Győri Audi ETO – Budapest Bank-FTC 35-28
2007/08: Győri Audi ETO – Dunaferr NK 30-20
2008/09: Győri Audi ETO – DVSC-Aquaticum 32-27
2009/10: Győri Audi ETO – FTC RightPhone 33-20
A Magyar Kupa eddigi nyertesei
11x: FTC RightPhone (1967, 1970, 1972, 1977, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 2001, 2003)
10x: Vasas (1969, 1971, 1974, 1976, 1978, 1979, 1980, 1981, 1982, 1984)
6x: Győri Audi ETO (2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010)
5x: Dunaferr SE (1998, 1999, 2000, 2002, 2004), Debreceni VSC (1985, 1987, 1989, 1990, 1991)
3x: Bp. Spartacus (1963, 1968, 1988)
2x: Bakony Vegyész (1973, 1983), TFSE (1965, 1966), V. L. Magyar Posztó (1951, 1952)
1x: Bp. Vörös Meteor (1953), Bp. Szikra (1956), Goldberger SE (1964), Építők KC Hargita (1992)
A 2005/2006-os Magyar Kupa döntő
2006. április 1. Győri Graboplast ETO – Cornexi-Alcoa-HSB Holding 28-23 (18-11)
Gödöllő, Egyetemi csarnok, 1100 néző
Vezette: Dobrovits, Tájok
Cornexi: Sugár, Fekete (kapusok), Balogh B. 6 (3), Pádár 5, Tápai Sz. 4 (3), Kenyeres 3, Kordyuk 2, Vijunaite 2, Szabó V. 1, Vaszari, Trishchuk, Tilinger, Őri E. Vezetőedző: Szabó Edina
Hétméteresek: 5/6 (Görbicz hagyta ki); 6/11 (Tápai és Balogh kettőt-kettőt, Tilinger egyet hagyott ki)
Kiállítások: 16 perc (piros lap: Bódi, Lazer), illetve 12 perc